تاریخ امروز : یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

افسانه یا حقیقت: رمز خودپرداز را برعکس وارد کنید تا پلیس به کمکتان بیاید

اگر مورد سرقت افراد زورگیر قرار گرفتید و آنها مجبورتان می کنند تا از دستگاههای خودپرداز پول به آنها بدهید، بهیچ وجه وارد درگیری فیزیکی با آنها نشوید….

امروز می خواهیم باز هم در مورد مطالبی که داستان هستند یا واقعیت، صحبت کنیم. مبحث امروز در خصوص دستگاههای ATM است که در سراسر جهان از آنها استفاده می شود.

“اگر مورد سرقت افراد زورگیر قرار گرفتید و آنها مجبورتان می کنند تا از دستگاههای خودپرداز پول به آنها بدهید، بهیچ وجه وارد درگیری فیزیکی با آنها نشوید. اصلا نگران نباشید و رمز خود را معکوس وارد کنید. مثلا به جای ۴۳۲۱ را به جای ۱۲۳۴ وارد کنید. زمانیکه رمز را معکوس وارد کردید دستگاه به صورت خودکار و مخفیانه به نزدیک ترین مرکز پلیس پیام می فرستد و سپس به شما پیغام می دهد که دستگاه خراب شده است و نمی تواند پولی پرداخت یا در دیگر حسابها جابجا کند.”

“تمام دستگاههای خودپرداز دارای این ویژگی می باشند اما تنها تعداد کمی از مردم از این ویژگی باخبرند. این مطلب را در پستهای خود قرار دهید تا همه دوستانتان آگاه شوند.”

این مطلب مانند افسانه ای است که بیش از ۱۰ سال در حواشی اینترنت بازگو می شود و در تمام شبکه های اجتماعی هم مقالات مختلفی در این خصوص منتشر شده است. در تمام افسانه های که از اینترنت نقل شده است این افسانه ظاهرا حقیقتی در خود دارد.

در سال ۱۹۹۴ جوزف زینگر که یک وکیل آمریکایی بود درخواست کرد تا ایده اش ثبت شود. زینگر پیشنهاد داده بود که هشدار دستگاه طوری کار کند که هنگامیکه رمز را برعکس وارد می کنیم از بانک به اداره پلیس پیام هشدار ارسال شود.

حق ثبت این ایده به زینگر اعطا شد اما بانکها مشتاق به استفاده از این ویژگی نبودند. در سال ۲۰۰۰ قانون گذاران در چندین ایالت آمریکا این ایده را در لایحه ای گنجانده تا بانکها موظف به انجام این کار شوند و از این به بعد بود که مطالب گوناگونی در این خصوص در اینترنت منتشر شد.

بهرحال هم ما عملکرد خاصی تاکنون در دستگاههای خودپرداز ندیده ایم. مخالفان ایده زینگر با دلایل متفاوتی مخالفت خود را ابراز کردند.

 اول اینکه استقرار این سیستم هزینه بسیار بالایی را در بر دارد.

 دوم اینکه ارزیابی بهره وری این سیستم هم بسیار مشکل است.

در این مورد هیچ تضمینی برای سلامت قربانی وجود ندارد چون مجرم ممکن است او را مورد ضرب و شتم قرار داده و یا حتی وی را به قتل برساند. آیا این هزینه نیست؟ پس از همه اینها هم پلیس باید هزینه بیشتری کند تا از جرم و جتایت در این خصوص جلوگیری کند. گام بعدی چیست؟

 سوم اینکه هشدارهای جعلی می تواند وقت پلیس را از بین ببرد.

حال غیر از همه اینها به نظر شما چگونه می توان رمز را در آن شرایط سخت که با اسلحه تهدید شده اید صحیح و برعکس وارد کنید. مخالفان چنین استدلالهایی داشتند.

در آینده هم رقبای زینگر یک سیستم دقیقا مانند همین ایده ارائه دادند. با این پیش فرض که مشتری باید رمز را وارد کرده و سپس یک نماد تعریف شده را تایید کند و یا عملیات را لغو کند. این سیستم هرگز مورد استفاده قرار نگرفت.

در سال ۲۰۱۰ در کمیسیون تجارت ملی آمریکا با یک تجزیه و تحلیل به این نتیجه رسیدند که تمام این حرفها تاکنون فقط بر روی کاغذ کاربرد داشته است و هیچ ارزش عملی ندارد. این یعنی که وارد کردن “رمز معکوس” راه حل قابل استفاده ای نمی باشد. بانکها معمولا توصیه می کنند که برای حفظ امنیت خود در هنگام استفاده از دستگاههای خودپرداز مراقب افراد مشکوکی که پشت سر یا کنارتان ایستاده اند باشید. این توصیه با استفاده از یک نظر سنجی ارائه شده است.

بنابراین رمز خود را برعکس وارد کنید تا پلیس به کمکتان بیاید داستان است یا واقعیت؟ البته، داستان است

منبع

به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار سایت

اجرای طرح ارزیابی عملکرد پرسنل موسسه سبحان
images
آموزش حرفه ای بازاریابی و فروش
شاخص
حرفه ای و کاربردی نحوه ساختن صفحات وب را یاد بگیرید
شاخص
آموزش حسابداری ویژه اشتغال
شاخص حسابداری
روتوش حرفه ای تصاویر و تصویر سازی
شاخص حرفه ای۱
آموزش کامپیوتر با ارائه مدارک معتبر(فنی و حرفه ای، سازمان مدیریت و ICDLجهانی)
شاخص مقدماتی